רונה שפריר
חיה ליד הפרדסים והים
משחקת עם דרקונים
ממקדת, כותבת, יוצרת עולמות.
שמחה במה שיש.

מהי התמקדות ? (Focusing)

השנה היתה 1967. אוניברסיטת שיקגו בארצות הברית, המחלקה לפסיכולוגיה. שאלה גדולה הטרידה את החוקרים, שאלה לא מקובלת: “מדוע הטיפול הנפשי לא מצליח לעתים תכופות יותר? מדוע הוא נכשל לא פעם במשימתו לחולל שינוי אמיתי בחייהם של בני האדם? ובאותם המקרים שבהם הטיפול אכן מצליח, מהו הדבר שמחולל שינוי”?   (ג’נדלין, התמקדות. אור עם 1992) מחקר גדול נעשה: מטפלים שונים, שיטות טיפול שונות. והתוצאה – עגומה. שום קורלציה אמתית לא נמצאה. אך היו מטופלים שדיווחו על שינוי (בלי קשר למטפל או לשיטה). היו כאלה ש”משהו עבד להם”. פרופ’ יוג’ין ג’נדלין, אז דוקטור, התעניין בהם. הוא ראיין אותם, האזין לסלילי ההקלטה של הטיפולים שלהם, והבין דבר גדול, ענק אפילו:    יש משהו שהמטופלים עושים עם עצמם   מה שהם עושים עם עצמם – הוא רדיקלי בתוצאותיו.   הם יוצרים שינוי משמעותי , יציב ובעל ערך לחייהם אבל מהו הדבר הזה שהם עושים?

המיומנות של יצירת שינוי פנימי – היא התמקדות. (פוקוסינג). זוהי מיומנות אנושית, קיימת באופן טבעי וקל אצל חלק מהאנשים, וניתנת ללימוד עבור אחרים. כל אדם יכול ללמוד התמקדות, וכל אדם יכול לשפר את מה שמופיע אצלו באופן טבעי. המיומנות האנושית שנקראת התמקדות כוללת כמה צעדים קלים לתיאור, אך לא תמיד פשוטים ליישום.

צעדי התמקדות בסיסיים יכללו:
# שהייה. עצירה. פאוזה. היכולת לדבר, לעצור, להקשיב לעצמי, ורק אז לשוב ולדבר היא משמעותית על מנת שנוכל להבחין בחידוש.
# ניסוח מרוכב של החוויה הפנימית. במקום לומר רק “אני מרגיש רע” – להצליח לתאר ולנסח את החוויה הפנימית ואת המורכבות שלה
# היכולת לגעת בשכבות עמוקות יותר של תחושה בעלת איפיונים גופניים. כלומר לא רק לומר “אני מרגיש רע”, אלא להצליח להתחבר לתחושה של עומס מעיק על בית החזה שמרגיש כמו סלע
# ולבסוף לזקק את הצעד הבא. זוהי היכולת לצאת מהשכבות העמוקות ולמצוא דרך חדשה לראות את מה שקודם הגדרנו כ”בעיה”.
ג’נדלין  ועמיתיו פיתחו פרקטיקה שלמה המאפשרת להתמקדות להיות כלי בעל ערך לכל אדם.

כיצד עובדת הפרקטיקה ההתמקדותית?
התמקדות היא תהליך שלרוב מתנהל עם אדם אחר (המקשיב), שמציע למתמקד נוכחות אנושית קשובה ויכולת לתמוך התהליך.
בתחילת ההתמקדות – המתמקד בוחר נושא שעליו ירצה להתמקד (כלומר ירצה להעמיק לתוכו),אך במקום לדבר על הנושא (כמו שהיינו עושים ברוב הטיפולים), המקשיב יציע לו לשהות ולהקשיב לעצמו.
העצירה תוליד לרוב תחושה. זוהי תחושה גופנית במהותה, שלפעמים עולה כסוג של דימוי, והיא מכונה felt-sense. הביטוי מצביע על חוויה מרתקת במיוחד שבה
you sense it – and then it make sense
כלומר – התחושה החזקה שעולה בעודך מספר את הסיפור – תיצור לאט לאט משמעות חדשה: דרך אחרת להבין מה בעצם יש בסיפור הזה עבורך.
המשך התהליך יכלול הזמנות להעמקה נוספת, עד למצב שבו “כל הנושא התבהר, ומשהו חדש התגלה בו”.
אנו נוטים לומר שכאשר אין הפתעה בהתמקדות… התהליך בעצם לא קרה.

ברחבי העולם מיליוני אנשים מנהלים התמקדות בדרך זו: ההתמקדות בנתה מרחב שנקרא “פרטנר שיפ”  = התמקדות עמיתים, שמאפשר לכל אדם שלמד את הקורס הבסיסי להשתמש בתהליך ההדדי (חצי שעה לכל צד)  לחקירת נושאים ומצבים בחייו.

האם התמקדות היא סוג של “פתרון קסם”?  ממש לא. היא מיומנות, היא דורשת התנסות ולמידה, היא מזמינה שנתמיד להיפגש איתה. התמקדות היא לא פשוט “שם”, אלא זהו תהליך שאנחנו לומדים לעשות – עם עצמנו ועם אחרים.

בעולם, בארץ, בחיים של אנשים
ההתמקדות מעולם לא התמסדה לגמרי. מתוקף תפיסת העולם הרדיקלית והמעניינת של ג’נדלין, היא מציעה חופש נרחב ולא ממוסד לעוסקים בה. כך, ישנן אוניברסיטאות בעולם שמלמדות התמקדות ומציעות התפתחות מחקרית בתחום. כיום, קיים מכון בינלאומי להתמקדות בניו- יורק, שלקח על עצמו לבנות ולהרחיב את ההשפעה של התמקדות בעולם. אך בבסיס העבודה ישנה הבנה שהתמקדות מבקשת שיתופי פעולה, חיבורים, דרכים שונות ומשונות להתהוות ולקרות. המכון מציע מאגר מידע רחב, מאות מחקרים שמציגים את התועלת בגישה וכן מידע כללי על אפשרויות בתחום.  www.focusing.org ישנם נתיבים רבים מאד לעבודה עם התמקדות ושווה לחקור זאת, בהתאם לסקרנות שלכם: בין היתר:
# התמקדות בעולם הטיפול. ההתמקדות התחילה כאמור במחלקה לפסיכולוגיה, וחלק ניכר מהעוסקים בה עד היום הינם מטפלים המשלבים את ההתמקדות בעבודתם. קריאה מצויית בעברית היא של עמיתי דן שאכטר, פסיכולוג קליני מומחה, מדריך ומטפל ב SE המתמחה גם בפילוסופיה של ההתמקדות.
התמקדות ושינוי חברתי. מראשית דרכה ההתמקדות פנתה אל ערוצים חברתיים, שיוויוניים. כאשר החיילים האמריקאים שבו מויאטנם לאוניברסיטה, ג’נדלין ועמיתיו הציעו להם מעגלי הקשבה ברוח ההתמקדות . כאשר ארצות הברית כבשה את אפגניסטן, נשים מהמכון להתמקדות הגיעו לכפרים קטנים, ועבדו עם הקשבה התמקדותית, בעיקר בקרב נשים. בהמשך לכך נעשית לאורך השנים עבודה עם התמקדות סביב טיפול בבעיות עוני (אקוודור), שינוי חברתי (קוסטה ריקה), ועוד. קריאה מרתקת על כך תמצאו כאן. העולם של שינוי חברתי מעסיק אותי באופן אישי מאז שהכרתי את ההתמקדות  וכיום אני עובדת עם צוות ייעודי לעבודה התמקדותית בארגונים, עמותות וקרנות חברתיות. FOCUSING-TEAM.

 # התמקדות בקהילה. כחלק מחשיבה חברתית, התמקדות אפשרית גם כחלק ממהלך קהילתי. לפני כמה שנים יצרנו אפשרויות עבודה קהילתיות, בין היתר בתוכנית שנתית עם קיבוץ מתחדש (רבדים). (פוסט נפרד מתאר את העבודה)
# התמקדות ויצירתיות : הבסיס לכל האתר שבו אתם נמצאים כרגע.
# התמקדות ומיניות. עבודה פורצת דרך של חברתי קטי קמחי, שחוקרת את האפשרות לעבוד באופן התמקדותי על נושאי מיניות וזוגיות.
# התמקדות, הורות, ילדים: במהלך השנים התפתח תחום נרחב של חקירת הקשר בין איכויות ההתמקדות לבין ההורות והעבודה עם ילדים ובני נוער.
# הפילוסופיה של ההתמקדות  יוג’ין ג’נדלין הגיע אל פסיכולוגיה מתוך החקירה הפילוסופית. כך קרה שכל הפיתוח הנרחב בתחום הטיפולי השתלב לאורך כל הדרך בניסיון להבין ברמה מעמיקה יותר את הפילוסופיה של הגוף החי. השאלות שהפילוסופיה של ג’נדלין מעלה הן רדיקליות ומעוררות השתאות.
בין היתר הוא בוחן את ההבדל בין מודל היחידות המערבי (מודל חשיבה על פיו מה שאנו תופסים או רואים ניתן לחלוקה ליחידות ולחיבור מחדש בינהן), לבין מודל תהליך – (a process model), כשם הספר רחב ההיקף שלו. מודל התהליך הוא מודל המאפשר לנו לחשוב על הגוף החי.
אם ננסח לרגע את השאלה בפשטות: הרי אם נפרק את הגוף החי לכל מרכיביו, נמיין אותו וננסה לחבר מחדש  – עדיין לא נבין את החיים עצמם, את מה שנע, מגיב, מתכנס ונפתח. מודל התהליך בוחן בעומק פילוסופי אדיר את הדרך להבין את תנועת החיים.

רונה שפריר
חיה ליד הפרדסים והים
משחקת עם דרקונים
ממקדת, כותבת, יוצרת עולמות.
שמחה במה שיש.

גלילה לראש העמוד
X
דילוג לתוכן