התמקדות – FOCUSING

התמקדות היא שיטה שנולדה באקדמיה

 ומביאה איתה ידע חדש על האפשרות להתמקד במה שאנחנו באמת רוצים,

 להקשיב לעצמנו ולאחרים – באמצעות חיבור לתחושות גוף

מהי התמקדות?

התמקדות היא מיומנות שהתגלתה כתוצר לווי של מחקר אקדמי.
המחקר התנהל ב 1967, באוניברסיטת שיקגו בארצות הברית, במחלקה לפסיכולוגיה, ובמרכזו עמדה השאלה: מדוע טיפול נפשי  נכשל לא פעם במשימתו לחולל שינוי אמיתי בחייהם של בני האדם?  

פרופ' יוג'ין ג'נדלין, שותף למחקר, גילה שהמטופלים היחידים שדיווחו על שינוי משמעותי היו אלה שידעו להקשיב לעצמם לעומק. אותם אנשים דיווחו על הקשבה שקשורה לתחושות גוף, ועל יכולת לעצור לפני שממהרים להגיב. 

נקודת המוצא הזו היוותה פריצת דרך. המשמעות היא ששינוי אמיתי קורה רק כשאדם יודע להקשיב לעומק לעצמו ולתחושותיו. 

זה נכון לא רק בטיפול, כמובן. 

גם מנהלים, אנשי עסקים, רופאים, יזמים ומחנכים – כל מי שרוצה ליצור שינוי עבור עצמו ועבור סביבתו – זקוק לאותה הקשבת עומק. 

התמקדות היא דרך טבעית ליצור חיבור טוב יותר בין מה שאנחנו כבר יודעים, לבין מה שמניע אותנו מבפנים.    

כיום התמקדות נלמדת בכל רחבי העולם, כשיטה לכיונון עצמי ולדיוק מהלכים בחיים. 

ההתמקדות מאפשרת:

יכולת להתמקד במה שחשוב לך באמת: הזדמנות לבחון שאלות משמעותיות ולקבל תשובות "מתוך הגוף" (כלומר באופן עצמי, ללא קשר לקולות הסביבה)

יכולת הקשבה: ההקשבה ההתמקדותית מפתיעה בפשטות ובעוצמה שלה. אנו לומדים להקשיב לעצמנו וגם לאחרים באופן שמחלץ מאיתנו תובנות חדשות. 

הפחתת מתח והורדת עומס: לימוד התמקדות מקנה אפשרות לשליטה במתח ובעומס הרגשי, ויכולת ליצור נוכחות שקטה בכל מצב. 

יכולת לכוון את עצמנו. תהליך ההתמקדות מאפשר זיהוי של "הכיוון הנכון". זוהי תחושת  "אההה!" שמופיעה בתהליך, כאשר ההקשבה מובילה אותנו להבנה ברורה. 

למרות שהתמקדות מבוססת על חוויה טבעית, לרוב האנשים היא מיומנות נרכשת, שדורשת התנסות ולמידה.

קורסי התמקדות הם הבסיס, והתמקדות עמיתים (פיתוח חברתי שנלמד במהלך הקורסים), היא כלי שמאפשר להתמיד ולהתקדם בתחום. 

קריאה נוספת

התמקדות בגישה יצירתית

תוכנית שנתית בסיסית, השתלמויות והסמכה בינלאומית

שימושי התמקדות

באירגונים, בקהילות, בעבודה יצירתית

פילוסופיה של ההתמקדות

מלבד החלק הפרקטי והיישומי פיתח ג'נדלין גישה פילוסופית מרחיבה ומרחיקת לכת, שבמרכזה הספר שכתב – A PROCESS MODEL.

ההתמקדות מעולם לא התמסדה לגמרי. מתוקף תפיסת העולם הרדיקלית והמעניינת של ג'נדלין, היא מציעה חופש נרחב ולא ממוסד לעוסקים בה. כך, ישנן אוניברסיטאות בעולם שמלמדות התמקדות ומציעות התפתחות מחקרית בתחום, לצד שימושים נרחבים של התמקדות בקהילות, בחינוך ובתחומים נוספים.
המכון הבינלאומי להתמקדות בניו- יורק לקח על עצמו לבנות ולהרחיב את ההשפעה של התמקדות בעולם, מתוך הבנה שהתמקדות מבקשת שיתופי פעולה, חיבורים, דרכים שונות ומשונות להתהוות ולקרות. המכון מציע מאגר מידע רחב, מאות מחקרים שמציגים את התועלת בגישה וכן מידע כללי על אפשרויות בתחום. www.focusing.org.

ישנם נתיבים רבים לעבודה עם התמקדות ושווה לחקור זאת, בהתאם לסקרנות שלכם.

באופן אישי

נחשפתי ללימודי ההתמקדות בשנת 2005, והם הפתיעו אותי מאד. חששתי שאפגש עם גישה רו-חנית במובן הבעייתי של המלה, אך נתקלתי בתפיסת עולם מרובדת ומרתקת, שיש בה עוד ועוד גילויים. סיימתי את ההסמכה אצל דנה גניהר רז, שהפכה לשותפתי לחקר וללימוד ההתמקדות ביחד עם דן שאכטר וקטי קמחי.  שותפה קרובה נוספת היא קרן פרידמן גדסי שלמדה התמקדות של הגוף השלם, ופיתחה את תחום ה BOT (תרפיה מוכוונת לידה). בהמשך נסעתי ללמוד התמקדות גם בחו"ל ובהכשרות שונות של מנחי התמקדות מהעולם שהגיעו ארצה.

אני מלמדת התמקדות שנים רבות. ההתמקדות היא מרחב בטוח ובית עבורי. היא מקום להתחדשות, לבנייה של רעיונות, ליצירה משותפת. תלמידים רבים הפכו לחברים לדרך. אני פוגשת תלמידים שמגיעים מכל תחומי החיים: מעולם הטיפול, החינוך והיצירה. אך גם מעולם העסקים, היזמות והאירגונים. אני מוצאת שההתמקדות מצליחה להציע משהו משמעותי לכל אחד, בדרכו שלו.

כחלק מתהליך ההתפתחות ייסדתי ב 2017 את ה Focusing team צוות של חמישה אנשים, בשותפות מלאה, שעושה שימוש בהתמקדות בחיבורים יצירתיים לטובת תהליכי פיתוח וחדשנות בארגונים עסקיים, קהילות, עמותות ומוסדות ציבוריים.

בנוסף ולא פחות חשוב – אני מתמקדת לפחות פעמיים בשבוע עם שותפותיי להתמקדות. הידע כיצד להתמקד משנה את חיי שוב ושוב, ואני מוקירה תודה עמוקה למפתחי התחום ולכל מי שלוקח בו חלק ויוצר משמעות.